Göğüs Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göğüs Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs sarkması, göğüslerde bulunan yağ dokusunun ve kasların hasar görmesi sonucu meydana gelen bir problemdir. Günümüzde sadece kadınların değil erkeklerinde ortak sorunu olan göğüs sarkması ciddi bir durumdur. Özellikle erkeklerde görülen göğüs sarkması sorununun en büyük etkeni belli bir süre göğüsler de bulunan kasların çalıştırılması ve ardından yapılan egzersizin bırakılmasıdır. Bunun sonucunda göğüsler de bulunan kaslar çalışmadığı için zamanla göğüs sarkmasına neden olmaktadır. Lakin bu durum kadınlarda daha farklı nedenlerden dolayı görülmektedir. Bayanlarda görülen göğüs sarkmasının birinci etkeni hızlı kilo alıp vermek ve bebek emzirme durumudur.

Göğüslerde bulunan yağ dokusu hızlı kilo alıp veren kişilerde diğer kişilere göre daha hızlı çalışır. Buda ileride göğüslerin sarkmasına yol açar. Bunun için kişilerin olması gereken kiloda sabit durmaları tavsiye edilir. Ancak birçok açısından çok da mümkün olmamaktadır. Göğüs sarkması, sorununu önlemek için evde yapılabilecek pratik egzersizler vardır. Günlük olarak düzenli bir şekilde göğüs çalışması yapılır ise hem sarkma önlenebilir hem de olası bir göğüs sarkması sorunu varsa giderilebilir.

Çoğunlukla 40 yaş ve üzeri kişilerde görülen bu problem daha erken yaşlarda da görülebilmektedir. Bu sorun kişinin hem psikolojik açıdan hem de fiziksel olarak rahatsızlık çekmesine yol açabilir. Elastikiyetini kaybetmiş olan göğüs hiç kimsenin hoşuna gitmeyeceği gibi kişinin sorun yaşamasına da neden olabilir. Ancak göğüsler için birtakım cilt bakımı veya egzersiz programları uygulanır ise sarkma sorunu ortadan kalkabilir. Emzirme süreci, gebelik dönemi, hızlı kilo alıp verme, beslenme bozukluğu ve menopoz gibi faktörler göğüs sarkmasına neden olmaktadır.

Göğüs sarkmasına ne iyi gelir?

Buz masajı: Göğüs sarkmasına iyi gelen buz masajını her gün yapmanız olumlu sonucu daha çabuk almanızı sağlayacaktır. Bunun için buz veya buz torbası ile göğüslerin etrafına dairesel hareketler ile masaj yapın. Masajın arkasından göğüslerde hafif bir sertleşme meydana gelecektir. Bu hareketi her gün düzenli olarak yapın ve ardından uygun destekli bir sutyen takın.

Zeytinyağı: Antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağının içerisinde faydalı yağ asitleri bulunmaktadır. Cilt dokusunu yenileyici özelliğinin yanında cilt göğüs sarkması sorununa fayda göstermektedir. Zeytinyağını göğüslerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Yumurta beyazı: Yumurta beyazının sıkılaştırıcı özelliği olduğunu duymayanımız kalmamıştır. Cildi besleyen ve sarkmalara karşı adeta savaş gösteren yumurta beyazını köpük kıvamına getirip göğüslere sürebilirsiniz. Bu şekilde birkaç dakika bekletip ılık ve ardından soğuk su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Bu işlemi iki güne bir yapmanız yeterli gelecektir.

Egzersiz: Hayatımızda mutlaka spora yer vermemiz gerekir. Hem sağlık açısından hem de fit bir görüntüye sahip olmak için egzersiz olmazsa olmazlar arasında ilk sıralarda yer alır. Aynı şekilde göğüs sarkması içinde mutlaka spor yapmak gerekir. Hem göğüslerin daha dik hem de dolgun olmasını sağlayacak birtakım spor teknikleri vardır. Bunlardan bir tanesine de PUSH-UP yöntemidir. Yapılması son derece basit olan bu teknik ile göğüs sarkması sorunu da giderilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajina Dudak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Dudak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Deri Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Deri Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüz Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri